ارنست دیختر
مقالات

دهه پنجاه میلادی، انسان در محور پژوهشها

دهه پنجاه میلادی را می توانیم دهه تحقیقات انگیزشی  و بدون شک روانشناس آمریکایی ارنست دیختر (Ernest Dichter) را پدر تحقیقات انگیزشی بنامیم. دیختر متولد سال 1907 در وین اتریش بود و در سال 1991 در نیویورک درگذشت

او تمام عمر کاری خود را صرف مطالعه انگیزش انسانی کرد و یکی از پیشگامان کاربرد مفاهیم فرویدی در بازاریابی بود.

دیختر اولین کسی بود که ایده هر محصولی یک “روح” دارد و مردم آن را نه فقط به خاطر کاربرد آن بلکه به خاطر ارزشهایی که در آن وجود دارد خریداری می‌شود. او در اینباره گفته است: “مالکیت محصول مانند نوعی آینه عمل می کند که تصویر خود ما را بازتاب می کند.”

جنبش مصرف گرایی پس از جنگ جهانی تحقیقات دیختر را به سوی رفتار مصرف کننده سوق داد که نتایج آن به تغییرات مهمی در تبلیغات برندهایی نظیر پراکتراندگمبل، کرایسلر، اکسون، جنرال میلز، و دوپونت منجر شد.

انگیزش مصرف کننده

دیختر از طریق مصاحبه های عمیق با مصرف کنندگان به این برداشت رسید که برندها می توانند امیال پنهان در ضمیر مصرف کنندگان را آزاد کنند و “نیازهای انسانی را دستکاری کنند و به تحرک وادار کنند.” اگرچه دیختر نگاهی فرویدی به سکس داشت، مشتریهایش را قدری از مسیر درست دور می کرد، اما ایده‌هایش بر تبلیغات مدرن اثر بسزایی داشت و بدون شک تاریخ تحقیقات بازار را شکل داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *