مقالات

اولین شرکت تحقیقات بازار دنیا چگونه شکل گرفت؟

اولین مثالها از  آنچه امروز تحقیقات بازار  می‌نامیم در دهه ۱۹۲۰ یعنی مقارن با آخرین سالهای عصر قاجار در آمریکا صورت گرفته است.

دنیل استارچ Daniel Starch که استاد دانشگاه در زمینه روانشناسی بود، او در سال 1923 (1302 ه.ش)  اولین شرکت تحقیقات بازار دنیا به نام دنیل استارچ و همکاران را در شهر کمبریج ماساچوست تاسیس کرد. آنها در این شرکت به سنجش اثربخشی آگهیهای مطبوعاتی می پرداختند، دنیل استرچ و همکاران مردم را در خیابان تعقیب می کردند و از ایشان می پرسیدند آیا روزنامه یا مجله خاصی را مطالعه می کنند و اگر بله آیا آگهی خاص مدنظر تحقیق راکه به ایشان نشان می دادند به یاد می‌آورند. آنها سپس تعداد افرادی که مصاحبه کرده بودند را با تیراژ و دوره انتشار روزنامه یا مجله مقایسه می‌کردند و به تخمین از میزان اثربخشی آگهی مطبوعاتی می‌رسیدند.

آگهی روزنامه ای کوکاکولا

شرکت استارچ و همکاران اولین مطالعه وسیع در زمینه اثربخشی آگهیهای رادیویی را در دهه بیست قرن پیش انجام دادند و برای اطمینان از صحت نظرسنجی برای اولین بار از فرمولهای احتمال آماری برای انتخاب تصادفی پاسخگویان بهره بردند

در 1932 (1311 ه.ش) استارچ و همکاران دست به یک مطالعه گسترده در زمینه آگهیهای مجلات زدند، آنها به صورت مراجعه درب منزل در پی یافتن خوانندگان مجلات می گشتند و کپی از آگهی مجله را به ایشان نشان می دادند و به بررسی میزان اثرگذاری و جذابیت پیام آگهی برای پاسخگو می‌پرداختند.

استارچ در طول سالهای کار دانشگاهی و بیزنسی 9 کتاب در زمینه روانشناسی، رفتار مصرف کننده و اثربخشی تبلیغات نوشت، بسیاری از راهکارهای تحقیقاتی فعلی در واقع از ابداعات او و همکارانش هستند.

daniel starch

 

جرج گالوپ

مرد بعدی دنیای تحقیقات بازار جرج گالوپ بود او با دنیل استرچ هم عصر بود و تغییراتی در رویکرد استرچ و تیمش داد، بدین ترتیب که ایشان از  مصاحبه شونده ها بدون اینکه آگهی را به ایشان نشان دهند می‌پرسیدند که آیا آگهی را به یاد می‌آورند .سیستم گالوپ بعدها به ارزیابی اثربخشی آگهیهای رادیو و تلویزیون هم راه یافت و به  استاندارد کمپینهای ارزیابی اثربخشی تبلیغات تبدیل شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *