مقالات

آلمان نازی و گروه کانونی؛ عدو شود سبب خیر

اولین گروه کانونی ها برای آزمون واکنش مخاطبها نسبت به رادیوهای ضد نازی به سفارش دفتر اطلاع رسانی و تبلیغات جنگ برگزار شدند. دولت آمریکا قصد داشت که پروپاگاندای نازی ها را مورد حمله قرار دهد و برای آمریکاییها حقایق جنگ را تشریح کند و البته  آنها را به شرکت در جنگ ترغیب کند.

پاول لازارفلد  رابرت مرتون

ایده گروه کانونی  (Focus Group) از سوی دو جامعه شناس پاول لازارفلد؛ مدیر ارشد اتاق پژوهشهای اجتماعی و کاربردی دانشگاه کلمبیا و همکارش رابرت مورتون معرفی شد. در مطالعات این دو گروههای کوچک آزمون مخاطبان تشکیل شدند تا در معرض اعلامیه های رادیویی و آگهیهای مطبوعاتی قرار بگیرند و دکمه “لایک” یا “دیسلایک” را بفشارند. نتایج توسط یک کامپیوتر اولیه به نام برنامه تحلیلگر لازارفلد-استنتون تحلیل می شد.

مرتون و لازارفلد

پس از آن، شرکت کنندگان مورد مصاحبه قرار می گرفتند تا دلایل فشردن دکمه لایک/دیسلایک را دریابند. روش تحقیق لازارفلد و مورتون به آنها امکان می داد واکنش افراد در عمل را به طور مستقیم مشاهده  و از آن مهمتر بینش عمیق از مخاطب به کمک داده های کیفی بدست بیاورند.

گروه کانونی

آنها با کمک نتایج تحقیق کشف کردند برنامه های رادیویی ضد جنگ اثر ترغیب کننده بر مخاطب آمریکایی ندارند بلکه برعکس آنها را از شرکت در جنگ پرهیز می دهند، آنها در اولین نمونه از گروههای کانونی متوجه شدند که تصویری که رادیوها از نازی ها ترسیم می کنند به قدری آنها را خون آشام و بدون احساس انسانی جلوه می دهد که مردم از شرکت در جنگ وحشت می کنند.

تبلیغات ضد جنگ

البته آنها نامی برای این روش پیشنهاد نکردند و یک دهه بعد ارنست دیشتر عبارت “گروه کانونی” را جا انداخت و امروزه بیش از نیمی از تحقیقات کیفی دنیا به روش گروه کانونی انجام می شوند.

گروه کانونی

برای سفارش برگزاری جلسات گروه کانونی با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *